Burs Başvurusu – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  317485,602
  % 0,07
 • BIST 100
  %

Burs Başvurusu

Burs Başvurusu

Üniversiteyi kazanan ve öğrenci olan herkesin ihtiyaclarından birisi paradır. Bunun için çeşitli kurum ve kuruluşlar kendi bünyelerinde, imkanlar dahilinde öğrencilere üniversite bursları vermeye çalışırlar. Bazı kurumlar karşılıklı olarak burs verirken bazıları da sadece başarılarının yüksek olması şartıyla, öğrencilerle mülakat yaparak ya da online başvuru isteyerek burs başvurusu sağlarlar. Amaçları da maddi olarak sıkıntıda olan öğrencilerin üniversiteyi bitirene kadar onlara destek olmaktır. Şimdi burs başvurusu nasıl yapılır? onlardan bahsedelim.

Burs başvurusu yapmak için öncelikle kazandığınız şehirdeki üniversitenin sağladığı bursları araştırmanız gerekir. Çünkü birçok üniversite bünyesinde oluşturduğu vakıflardan öğrencilerine burs imkanı sağlayarak onlara destek olmaktadır. Eğer üniversitenizde böyle bir imkan yoksa internet üzerinden araştırma yapıp, burs veren kurum ve kuruluşları bularak şartlarını öğrenebilir, başvuru yapabilirsiniz. Yine bunların dışında devletin sağlamış olduğu Kredili Yurtlar Kurumu burs ya da geri ödemeli kredisinden de faydalanabilirsiniz.

Burs veren kurumlardan bazıları şunlardır:

1-Girişimcilik Vakfı

2-Toplum Gönüllüleri Vakfı

3-Türk Eğitim Vakfı

4-Vakıflar Genel Müdürlüğü

5-Türkiye Gençlik Vakfı

Yukarıdaki saydıklarım burs veren kurumlardan sadece birkaç tanesidir. Bu kurumların burs verirken öğrenciler için bazı şartları bulunmaktadır. Mesela;

1- T.C vatandaşı olmak,

2- Adli sicilinin temiz olması,

3- Üniversite not ortalamasının belli bir seviyede olması, (Kurumlara göre değişkenlik gösterir. )

4- Başka Herhangi bir kurumdan burs almamak,

5-Herhangi bir yerde çalışmıyor olmak,

gibi kurumların istediği belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin olmasındaki amaç, ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin daha iyi bir şekilde belirlenmesi içindir. Kriterleri taşıyan adaylar bazı kurumlarda bizzat giderek, bazılarında da internet üzerinden online başvuru yaparak burs başvuru yapabilirler. Tabi her kurumun kendine göre burs başvuru ve bitiş tarihleri bulunmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin bu tarihleri iyi bir şekilde takip etmeleri gerekir. Üniversite bursları ne kadar? sorusuna gelince de her kurumun kendine göre bir burs ödeneği oluyor. 400 TL’den başlayıp 550 TL’ye kadar burs veren kurumlar ve vakıflar mevcut. Bu burslar öğrencilerin hangi şehirlerde olduğu, hangi bölümü okuduğuna göre değişkenlik gösteriyor. Tabi maddi imkan açısından durumu iyi olmayan bir öğrenci için 350 TL’lik burs her ne kadar iyi gözükse de yetmeyebilir. Bunun için farklı kurumlara ve vakıflara başvurması öğrenci açısından fayda sağlayacaktır. Çünkü büyük şehirlerde okuyan öğrencilerin çoğu zaten aldıkları bursun neredeyse tamamını yurt parasına vererek harçlıksız kalabiliyorlar.

 

cial getusa seo analizi