Burslar – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  316376,519
  % -0,32
 • BIST 100
  %

Burslar

Burslar

Bilindiği üzere, bir öğrencinin öğrenimini sürdürebilmesi için “olmazsa olmaz” hususlardan biri gelir durumudur. Öğrenim masraflarını ödemede yetersiz kalındığı durumlarda devlet veya özel sektör tarafından belli bir süre bu durumdaki öğrencilere aylık para yardımı yapılır ki buna burs denir.

Burs ücretleri sadece öğrencilere değil, bilgi ve görgülerini artırmaları amacıyla devlet memuru, bilim adamı vb. kimselere de devlet yada özel kuruluşlar tarafından belli bir süreliğine ödenir. Burs almak isteyenlerin Yabancı Dil Sınavı (YDS)’den belli bir puan almak, belli yaş/hizmet yılı kriterlerine sahip olmak, bir yazılı ve/veya sözlü değerlendirmeye tabi tutulmak gibi bazı şartları taşımaları gerekmektedir.

Üniversiteler tarafından sadece öğrencilere değil bilimsel konularda akademisyenlere de burs verilebilmektedir. Öğrencilere bakan yönü ile üniversite bursları konusu, kapsamı dikkatle incelenmesi gereken bir durumdur. Örneğin bir özel üniversitede %100 burs kazanıldığında, eğitim-öğretim ücretinde muafiyet kazanıldığı gibi yurtlarında ücretsiz yararlanma, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı sağlanmaktadır. Aynı üniversitede %50 yada varsa %25 burs kazanıldığı zaman ise bu burs sadece eğitim-öğretim ücretinin yarısını karşılamaktadır.

Not ortalamasını dikkat eden başarı burslarının yanında sporcu bursu, şehit çocukları bursu ve kitap kursu  gibi farklı burs çeşitleri ile karşılaşmak da mümkündür.

Örneğin sporcu bursunda, üniversiteler arası resmi müsabakası düzenlenen bir sporda, belli kriterlere bağlı olarak başarılı olan öğrencilere eğitim-öğretim ücretinin belli bir oranında burs sağlanır.

Şehit çocukları bursunda ise LYS sonucunda ilgili üniversiteyi burssuz veya %50, %25 gibi oranlarda burslu kazananlardan, daha önceki yıllar ülkemizde herhangi bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları tam burs kazanır.

Kitap bursu ise üniversitelerin destek kursu programları kapsamında üniversite yönetimleri tarafından belirlenen ve ders kitaplarını kapsayan bir burs çeşididir.

Diğer tarafından son yıllarda STK’larca öğrencilere çeşitli miktarlarda burslar verilmektedir. Bunun için yüzyüze görüşme talep edebilmektedirler. Söz konusu STK’lardan bazıları, Sabancı Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Türk Eğitim Vakfı (TEV), Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Mehmetçik Vakfı, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)’dir. Bunlardan bazıları burs vermede öncelik olarak, öğrenci ailesinin kırsal kesimde ikamet ediyor olması, okuyan kardeş / kızkardeş sayısı, anne-babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması, özel bir yeteneğe sahip olması gibi kriterler isteyebilirler.

Görüldüğü gibi burs türleri bursu veren kurum veya kuruluşlara, burs ihtiyacına, üniversitelerin önceliklerine, karşılıklı olup olmamasına ve sosyal sebeplere göre çeşitlilik arz etmektedir.

cial getusa seo analizi