Burslar – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  317297,164
  % 0,09
 • BIST 100
  %

Burslar

Burslar

Burslar eğitimde özellikle maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler için fırsat eşitliği yaratmak amacıyla başta devlet olmak üzere özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılan ödemelerdir.

Burs çeşitleri, burs verenlere göre çeşitlilik arz etmektedir. Örneğin bir devlet kurumu olup, öğrenciler açısından en önemli burs kaynağı olan Yüksek Öğrenim, Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR-KYK)’unca tanınan burs, öğrenim kredisi ve katkı kredisidir. Burs veren devlet kurumlarına Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Türk Dil Kurumu da örnek olarak gösterilebilir.

Bazı özel sektöre ait vakıflar da burs imkanı tanımaktadır. Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Elginkan Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı gibi. Bunlardan bazıları burs karşılığında kurumlarında staj gibi hizmet ve yükümlülük getirebilmektedirler. Gerek gördüklerinde haber vermeden burs ödemesini durdurabilirler.

Kâr amacı gütmeyen ve devlet gücünün yetmediği konularda hizmet sağlayan sivil toplum kuruluşları da öğrencilere destek amaçlı olarak değişen oranlarda burs ücretleri ödemektedirler. Hatta bunlardan bazılarında burs almaya başlayan öğrencilere ve ailelerine “kendilerince ihtiyaç bulunması durumunda” psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti yanı sıra sağlık hizmeti desteği de sağlanmaktadır.

Özel üniversite bursları ise %100’den başlayan değişik oranlarda verilebilmektedir. Bunlardan ÖSYM bursu olarak tabir edilen burs, ÖSYM tercih klavuzunda belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM’ce yerleştirilen ve üniversiteye kaydolanlara verilen öğrenim ücreti bursudur.

Tercih bursu olarak, programlara kayıt yaptıranlardan, üniversite bölümlerine ilk tercihlerinde (1. tercihten başlamak üzere çeşitli tercihler) yerleşenlere burs imkanı tanınmaktadır. Ayrıca bazı özel üniversiteler kendi bölümlerini ilk tercihler olarak belirleyenlere de burs verebilmektedirler. Örneğin ilk 5’e kendi üniversitesini yazanlara indirim uygulanmaktadır.

Bazıları ise aynı üniversitede kardeşi öğrenim görmekte olan kardeşlere belli bir oranda indirim yapabilirler. Yine bazıları devlet kurumlarında çalışanlara kurum bursu verebilirler. (TSK, EGM, MEB vb.)

Ayrıca uluslararası platformlarda bilim, kültür, sanat vb. alanlada ödüle layık görülenlere, üniversite personellerine, eski mezunlara, önceden öngörülmeyen sebeplerle ödeme güçlüğü çekenlere, engellilere, şehit çocuklarına, belli bir akademik not ortalaması olanlara, yatay geçişle gelenlere, belli özel yeteneği olanlara ödenen burslar özel üniversitelerce verilen çeşitli burs türleri arasında gösterilebilir.

Uluslararası hedefleri olan öğrencilere yönelik Uluslararası Bakalorya (IB) bursu, Abitur destek bursu, Matura destek bursu, Fransız bakalorya diploma sınavı destek bursu, SAT sınavı destek kursu gibi destekler de bulunmaktadır.

 

cial getusa seo analizi