Devlet Bursları – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  316515,200
  % -0,28
 • BIST 100
  %

Devlet Bursları

Devlet Bursları

Ülkemizde yükseköğrenim görmeye hak kazanan ve hali hazırda öğrenimlerine devam eden öğrencilere, devlet tarafından çeşitli burslar verilmektedir. İhtiyaç sahibi ve başarılı olan öğrencilere verilen bu burslar geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen devlet bursları, öğrencileri maddi olarak biraz da olsa rahatlatmakta, özellikle maddi sıkıntı yaşayan gençlerin imdadına yetişmektedir. Her yıl kayıt dönemi sonrasında, Kredi Yurtlar Kurumunun resmi internet sayfası üzerinden burs başvuru tarihleri açıklanmakta ve burslar gerekli şartları sağlayan öğrenciler arasından kazananlara verilmektedir.

Devlet tarafından hangi burslar verilir merak edenler için, üç çeşit burs verilmektedir. Bunlardan ilki karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilen Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci bursudur. Karşılıksız olması nedeniyle, çok fazla başvuru alan burs, özellikle başarılı öğrencilere verilmesiyle bilinir. Bir diğer burs olan, geri ödemeli Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim kredisidir. Okul bittikten sonra, geri ödemenin zorunlu olduğu Öğrenim kredisi, karşılıksız bursa oranla çok daha fazla öğrenciye verilir. Öğrenim katkı kredisi ise, her yıl kayıt döneminde üniversitelere ödenen öğrenci harçlarını ödemekte zorluk çeken öğrencilere verilen harç kredisidir. Bu bursu alan öğrenciler, kayıt dönemlerinde harç kredisi ödemezler. Bu kredide okul sonrasında geri ödenmek üzere verilir. Devlet burslarının özellikleri arasında başarılı ve maddi imkansızlıklara sahip öğrencilere verilmesi gelir. Bunu yanı sıra, şehit ve gazi çocukları, engelli anne veya babaya sahip öğrenciler, kimsesiz ve yetiştirme yurdunda büyümüş çocuklar burs başvurularında öncelikli olarak değerlendirilir. Kendi içlerinde farklı uygulamaya sahip bu burslardan, karşılıksız olarak verilen burs, aynı aileden yalnızca bir öğrenciye verildiği gibi, öğrencinin belli sayıda alttan dersinin olması, okula uzatması gibi durumlarda, bir daha alamamak üzere kesilir. Öğrenim kredisi ve harç kredisinin böyle bir durumu yoktur. Diğer bir önemli konuda öğrencinin karşılıksız burs alması durumunda, öğrenim kredisine başvuramamasıdır. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerde burslardan faydalanamamaktadır.

Her yıl okul kayıt döneminin ardından kredi yurtlar kurumu sayfasından başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvuru değerlendirmeleri ve kazananların açıklanmasının ardından, ödemeler ocak ayından itibaren yapılmaktadır. Her ayın 6’sı ile 10’u arasında ödemeler Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır. Enflasyon oranında her yıl yeniden düzenlemenin yapıldığı devlet bursu fiyatları, 2017 yılında lisans öğrencileri için 425 tl’dir. Yüksek lisans yapan öğrenciler için 850 tl, doktora öğrencileri için ise tutar 1275 tl olarak belirlenmiştir.

 

cial getusa seo analizi