Devlet Bursları – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  316057,536
  % 0,02
 • BIST 100
  %

Devlet Bursları

Devlet Bursları

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin en büyük sıkıntılarınn başında maddi imkansızlıklar gelmektedir. Bu imkansızlıklar nedeniyle üniversiteyi kazandıkları halde gidemeyen öğrenci sayısı da ülkemizde oldukça fazladır. Özellikle öğrenim için şehir dışına gitmek ciddi bir maliyet gerektirir. İşte bu durumda devlet bursları, hem aileler hem de öğrenciler için kurtarıcı olabilmektedir. Bir nevide olsa öğrencilere maddi olarak nefes aldıran devlet bursları, başarılı olan öğrenciler öncelikli olmak üzere, maddi gücü olmayan öğrencilere verilmektedir.

Devlet tarafından hangi burslar verilir, nasıl başvurulur kısaca bahsetmek gerekirse, eski adı başbakanlık bursu olan, Kredi Yurtlar Kurumu bursu, öğrencilerin en fazla başvurdukları, karşılıksız bir burstur. Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra başvurulabilen burs, koşulları sağlayan öğrenciler arasından, hem başarı durumu yüksek hem de maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilir. Aynı aileden iki öğrencinin başvurması durumunda, tek bir kişiye verilir. Öğrencinin öğrenimi süresince verilmesi planlanan Kredi Yurtlar Kurumu bursu, öğrencinin alttan dersinin olması, okulu uzatması gibi bazı kriterlere bağlı olarak kesilebilir. Devlet tarafından verilen diğer bir bursta, geri ödemeli olan Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisidir. Öğrenciler, öğrenim süresi boyunca bu krediden yaralanıp, okul bittikten iki yıl sonra kredilerini aylık veya peşin olarak ödemek zorundadırlar. Bir diğer burs olanağıda Kredi Yurtlar Kurumu Katkı kredisidir. Öğrencilerin her dönem ödemekle yükümlü oldukları öğrenim harçları, bu krediye hak kazanan öğrenciler tarafından ödenmez. Bu kredide ödeme öğrenciye değil, üniversiteye yapılır. Geri ödemeli olan katkı kredisi, öğrenim kredisinde olduğu gibi, okul bittikten sonra yapılır.

Devlet burslarının özellikleri, öğrencilere öğrenim hayatları süresince maddi olarak azda olsa rahatlatmaktır. Şehit ve gazi çocukları, engelli anne ve babaları olan öğrencilere, yetiştirme yurdunda büyümüş kimsesiz öğrencilere, devlet bursları öncelikli olarak verilir. Vakıf veya dernekler üzerinden birçok burs veren kurum olmasına karşın, sayıca en fazla bursu beren devlet bursları, öğrenciler tarafından çok fazla başvuru almaktadır. Kredi Yurtlar Kurumunun sayfası üzerinden her yıl verilen bursların başvuru tarihleri, başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeler takip edilebilir. Kredi yurtlar kurumu bursu alan öğrenciler, aynı zamanda öğrenim kredisi alamamaktadır. Devlet bursları fiyatları, 2017 yılı için lisans öğrencileri için aylık 425 tl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans öğrencileri için 850 tl, doktora öğrencileri için ise aylık 1275 tl ödeme almaktadır. Ödemeler her ayın 6’sı ile 10’u arasında öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır.

cial getusa seo analizi