En doğru ve en tarafsız Kripto para haberleri! – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  316923,339
  % 0,48
 • BIST 100
  %

En doğru ve en tarafsız Kripto para haberleri!

En doğru ve en tarafsız Kripto para haberleri!

Dijital çağda tüm hayat sanal alem üzerinden yönetilmeye başlandı. Günlük hayatta birçok işin tek tuşla halledildiği bu zamanda sanal paralarda elbette rağbet görmeye başlamıştır.

Güvenilir kripto para haberleri burada!

Peki nedir bu sanal para?

Kimilerine göre geleceğin para birimi olan Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Herhangi bir fiziksel karşılığa sahip değildir.

Hayatımızda kullanmış olduğumuz banka kartları ve kredi kartlar ile harcanılan ve aktarılan paralar da sanal paralardır. Neticesinde  yapılan işlemler sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir. Kripto paralar da aynı mantıkta çalışma prensibine sahip.

Günümüzde herhangi bir kurum tarafından yönetilmeyen ve kullanımı artan kripto paralar merkezsizlik ilkesiyle çalışmaktadır. Yani bankacılık sistemindeki paraların aksine merkezi olmayan yapıdadırlar. Yani herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor, henüz. Bu da bu para biriminin daha güvenli olarak anılmasını sağlıyor.

Tamamen dijital olduğu için fiziki temsiline ihtiyaç duyulmuyor. İşlem maliyetlerinin çok az olması, küresel olarak kullanılabilmesi ve gün geçtikçe kullanım alanının artması ile güvenli ve değerli bir araç olması nedeniyle Bitcoin gibi kripto paralar gittikçe popülerleşiyor.

KRİPTO PARA İLE GERÇEK PARA ARASINDAKİ FARKLAR NE?

 • Kripto paralar, Bankacılık sisteminde yer alan paraların merkezi yapıda olmalarına karşılık, merkezi olmayan yapıdadırlar.
 • Devletler kendi para sistemlerinde gerekli gördüklerinde merkez bankaları aracılığıyla ek para basma yetkisine sahip iken, kripto para üretemezler ve kişinin izni olmadan kripto paralara el koyamazlar.
 • Normal paralar ile gerçekleştirilen işlemler gizli değildir. Kripto paralar gerçekleştirilen işlemler gizlidir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN KRİPTO PARALAR NELER

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in dışında binlerce kripto para çeşidi bulunmaktadır. Bu sanal para çeşitlerinin artması kripto para endüstrisinin yükselişinde en büyük temelleri oluşturmaktadır. Birçok ülke kendi kripto parasını üretmeye başladı. Bitcoin endüstride lider olması sebebiyle diğer para birimleri arasında da değer belirleme için kullanılmaktadır. Çıkan para biriminin Bitcoin karşısında ki değeri bu para biriminin kalitesini göstermektedir.

En çok tercih edilen kripto paralar ise şunlardır:

BİTCOİN

Bitcoin kripto para endüstrisinin popüler olmasını sağlamakla birlikte lider para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Yatırıma yeni başlamış olan birçok kişi tarafından kullanılıp tercih ve tavsiye edilmektedir.

ETHEREUM

Bitcoin’in hakim olduğu piyasada en iyi alternatif olarak karşınıza çıkacak coin çeşididir. Dünya piyasasında ki birçok şirkette Ethereum kullanımına başlamış durumdadır.

ZCASH

Kripto para çeşitleri içerisinde gizli olanıdır. Güvenlik açısından Bitcoin’i bile geçmiş bir teknolojiye sahip durumda. Kullanıcılarına belirli bir sınır vermektedir. İşlemler Blockchain üzerinden yapılmakla beraber gönderen, alan ve miktar gibi bilgiler her zaman gizli tutulmaktadır.

RİPPLE

Bankalar aracılığıyla uluslararası gerçek işlemler yapabilme olanağı sağlayan ve Bitcoin karşısında tercih edilebilecek bir diğer sağlam kripto para cinsidir.

DOGECOİN

Başlangıçta eğlence amacıyla kurulan ve açık kaynak platform olarak kurulan bu coin zaman içerisinde rakipleri arasında popülerliği hızla yükselen bir para birimi olmuştur. Güvenlik sorunları sebebiyle büyük sıkıntılar yaşa bile hizmet vermeye devam etmektedir.

TETHER

Rahat bir şekilde işlem yapabileceğiniz güvenilir yatırım araçlarından biridir.

Kripto para haberlerini, Koinbox.Net‘ten takip edebilirsiniz.

cial getusa seo analizi