Kız Yurtları Nasıl Olmalı – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438622,530
  % -0,93
 • BIST 100
  %

Kız Yurtları Nasıl Olmalı

Kız Yurtları Nasıl Olmalı

Üniversite öğrenimi için bulundukları şehirden farklı bir yere gidecek olan öğrenciler ve aileleri için en önemli sorun barınma sorunudur. Sayısı hızla artan üniversitelerle birlikte işte tam da bu doğrultuda öğrenciler için yurtlar akla gelen ilk alternatiflerdendir. Kız ve erkek yurtları olarak iki başlıkta incelenebilen yurtlardan kız yurtlarının genel özellikleri arasında, 1 veya daha fazla kişilik bir oda ve içinde çalışma masası, elbise dolabı, banyo, giriş ve çıkışları kontrol eden güvenlik kameraları bulundurması sayılabilir. Ailelerinden uzakta olan öğrencilere bir yaşam alanı sunan yurtların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır.

İdeal kız yurdu nasıl olmalı diye düşünürsek bunun başında yurdun düzenli olarak temizlenmesi ve hijyenik bir ortam olması gelir. Yurdun sorunsuz bir merkezi ısıtma sistemi olmasına ve sıcak su ihtiyacının sürekli karşılanabilecek olmasına da dikkat etmek gerekir. Sorunsuz bir internet bağlantısı da önemli maddelerin başında gelir. Ve ders çalışmak için uyku için ayrılan alanlardan farklı olarak ideal ders çalışma alanları oluşturulmalıdır. Yemekhanede öğrencilere düzenli olarak yemek verilmelidir. Ve bunun dışında öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılabilen mutfakçıklar da bulunmalıdır. Uyunan odalar veya ders çalışma alanları dışında öğrencilerin rahatlıkla kullanabileceği televizyon izleme alanları oluşturulmalıdır. Her yurdun aktif olarak işletilen bir kantini de mutlaka bulunmalıdır. Daha fazla öğrenciyi yurda alabilmek için ranza tipi yataklar kullanılmamalı, öğrencilerin rahatı düşünülmeli ve odalara tıka basa öğrenci yerleştirilmemelidir. Yurtta kalan öğrenciler dışında yurda girip çıkanları denetlemek için görevliler bulunmalı, öğrencilerin güvenliği açısından her isteyen yurda girememelidir. Son olarak kampüse yakın olan bir yurtta öğrencilere ulaşım açısından çokça avantaj sağlar.

Yurtlar dışında tercih edilebilecek ikinci bir yapı da kız apartları ve öğrenci yapıları.  Üniversitenin olduğu her şehirde bulunan apartlar  yurtlar kadar olmasa da tercih edilmektedir. Daire mantığıyla işleyen apartlar, büyüklüklerine göre farklı fiyatlarda olmaktadır. Genelde 50 m2 ile 100 m2 arasında değişen apartlarda, yemeğini kendisi yapmak isteyen öğrenciler için mutfak bulunmaktadır. Genelde Amerikan mutfak tarzını gördüğümüz apartlarda, mutfak içerisinde; buzdolabı, fırın gibi eşyalar da öğrencilere sunulmaktadır. Apartları yurtlardan ayıran özellik öğrencilere daha bir yaşam alanı sunmasıdır.

Kız yurdu fiyatları ise, yurdun bulunduğu şehire, odaların kaç kişilik olduğuna, yurdun verdiği yemeklere ve yurdun konforuna göre değişebilmektedir. Maddi imkanları sınırlı olan üniversite öğrencileri için en mantıklı tercih olarak devlet, diğer adıyla KYK yurtları daha yerinde bir tercih olacaktır. Devlet yurtlarının fiyatları özel yurtlara göre daha cüzidir. Bir devlet yurdunun fiyatı en az 130 lira olup 300 liraya kadar çıkabilmektedir. Özel yurtlar için ise bu fiyatlara kesin bir sınır çizilememektedir. Minimum 350-400 lira olan bir özel  yurdun fiyatı aylık 2.000 liraya kadar çıkabilir.

Bu süreçte en doğrusu ise şüphesiz,hem bütçeye hem de istenilen özelliklere uygun bir yurt veya apart seçmektir.

 

cial getusa seo analizi