Kız Yurtlarının Özellikleri Nelerdir? – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  317485,546
  % 0,07
 • BIST 100
  %

Kız Yurtlarının Özellikleri Nelerdir?

Kız Yurtlarının Özellikleri Nelerdir?

Üniversiteyi kazandığınız şehir bulunduğunuz şehirden farklıysa hayatınıza çizdiğiniz bu önemli yolda mutlaka düşünülmesi gereken bir konu nerede kalınacağı konusudur. Nerdeyse her ilimizde bir üniversite ve öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak da buralarda birçok öğrenci yurdu, pansiyon, öğrenciler için apart adı altında öğrencilere için olan kurumlar açılmaktadır. Bu yönde devletimizin de teşvikleri yatırımcıları yurt, pansiyon açmaya yöneltmektedir.

Barınma konusunda akıllar soru işareti ile doluyken karşımıza çıkan ilk alternatif öğrenci yurtlarıdır. Yurtlar kız ve erkek öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılanıp kurulur. Kız yurtları genel özellikleri arasında  öğrencilerin barınma, yatma, yemek yeme, çalışma ve dinlenme ihtiyacını karşılamak gelir. Artan öğrenci sayısı ile birlikte elbette ki yurt sayıları da artış göstermektedir ve kendimiz için uygun yurdu seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kız yurtları nasıl olmalı ideal bir yurt nasıldır sorusuna verilebilecek sayısız cevap vardır. Fakat bunların başında öğrencilerin güvenliği açısından yurt binasının deprem yönetmeliğine uygun olmasıdır. Bunun yanında her ihtimale karşın yangın merdiveni olup olmadığına da bakılmalıdır . Sağlıksal problemler ve acil durumlar için de yurtta aktif olarak kullanılan bir revir ve bununla birlikte sağlık personeli olması da önemli bir husustur. Yurtlarda verilen yemeklerin günde kaç öğün verildiği,verilen yemeğin yemekhaneden mi yoksa dışarıdan mı temin edildiğini öğrenip, eğer dışarıdan temin ediliyorsa o yerin il sağlık müdürlüğü tarafından kontrol edilip edilmediği öğrenilmelidir. Ders çalışılan yerin uyunan yer ile farklı olup olmadığını, odaların kaç kişilik olduğunu, ranza mı yoksa baza mı kullanıldığını iyice öğrenmeden bir yurdu seömemekte de fayda vardır. Hatta bu konuda en iyisi eğer mümkünse odaları yakından incelemektir. Ve önemli faktörlerin başında gelen bir diğer konu da ulaşımdır. Bu yüzden kalınacak yurdun okula olan uzaklığı, en yakın durağın yurda olan mesafesi araştırılmalıdır.

Yurtların dışında bir yerde kalınmak isteniyorsa kız apartları da tercih edilen barınma yerleridir. Apartlarda öğrenciler, yurttan farklı olarak kendilerini daha fazla ev ortamında hissederler. Bu yerlerde öğrencilere sağlanan mutfakta fırından,ocağa kadar her türlü ev aleti vardır. Kendi yemeklerini kendileri yapabilecek olan öğrencilerin kaldığı apartlar çoğunlukla Amerikan mutfak tarzındadır.Büyüklükleri ise 40 – 120 m2 aralığındadır.

Kız yurdu fiyatları yurdun öğrencilere sunduğu imkanlara ve yurdun bulunduğu yere göre değişmektedir. Öyle ki aylık 500 liraya ortalama bir yurtta konaklanabilecekken, başka bir yurtta öğrencilere sunulan spor salonu, yüzme havuzu ve lüks bir otel konforu yaşatan bir yurdun fiyatı aylık 3000 liraya kadar çıkabilmektedir.

Bu bağlamda yapılması gereken en uygun hareket, aile bütçesini dikkate alarak öncelikleriniz doğrultusunda uygun bir yurt veya apartı barınma yeri olarak seçmektir.

 

 

 

cial getusa seo analizi