Özel Üniversiteler – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438676,128
  % -0,92
 • BIST 100
  %

Özel Üniversiteler

Özel Üniversiteler

Resmi adı “vakıf üniversitesi” olan ancak hemen hemen herkes tarafından “özel üniversite” olarak bilinen kurumların üniversite tanımına tam anlamıyla uyup uymadığı ilgili çevrelerce uzun süredir tartışılagelmektedir. Üniversitenin Yükseköğretim Kanunu’nda resmi bir tanımı bulunmaktadır. Ancak bu yazı söz konusu tartışmadan ziyade, üniversiteli olmak isteyen gençler için özel üniversiteler konusunda bir bilgilendirme yapma amacını gütmektedir.

Üniversite tercihi yapmak isteyenlerin karşısındaki sorulardan birisi “devlet üniversitesi mi olsun yoksa özel mi?” sorusudur. Bu konuya ışık tutabilecek en önemli hususlardan birisi elbette maddi olanaklardır. Özel üniversiteler konusunda ülkemizde son yıllarda ciddi bir sektör genişlemesi ile birlikte özel üniversite harçları da makul bir hale gelmeye başlamıştır. Ayrıca çeşitli burs fırsatları da göz önüne alındığında devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasında farklı ve ortak taraflar gün yüzüne çıkmış çıkmaktadır.

Örneğin kimi durumlarda üniversite puanları bakımından aynı bölüme kayıt yaptırmak devlete kıyaslandığında özel üniversitelerde daha mantıklı olabilmektedir. Üniversiteli olmak isteyip devlet üniversitelerine gidecek puanı olmayanlar için de özel üniversiteler bir çıkış yoludur.

Özel üniversiteler için yapılan yorumların biri öğrenci-akademisyen ilişkileridir. Devlet üniversitelerine kıyasla öğretim üyesi veya görevlilerinin kovulma riski daha yüksek olan özel üniversitelerde bu ilişkinin daha kaliteli/verimli olduğu değerlendirilmektedir. Bazılarına göre ise özel üniversitelerde öğrenciye müşteri gözüyle bakıldığı için akademik kazanımın ikinci planda kaldığı yorumları yapılmaktadır. Her iki görüşün üniversiteden üniversiteye değişebileceği de göz önüne alınmalıdır.

Ayrıca tercih yaparken bazı sorulara cevap bulmak çok geç olabilmektedir. Örneğin bir gencin yapmaktan en fazla yada en az keyif aldığı şey sorusuna bir cevabı olmalıdır. Çünkü gelecekte yapılmak istenilmeyen bir şey “meslek” olmamalıdır. “İş tatmini”nin yüksekliği buna bağlıdır. Öte yandan okumak istediği şehir veya üniversitenin belirlenmesi yardımcı olur. Çünkü minimum 4 yılın geçeceği şehir ve üniversitede bu sürenin mutlu geçip geçmeyeceği çok önemlidir. Ayrıca, en başarılı olduğu alanda okumak herkesin hedefidir ve hedefi olmalıdır. Bunun için ilgili üniversitenin internet sitesine girip ders konularına bakılmasında yarar görülmektedir.

Bilhassa özel üniversite tercih etmeyi düşünenlere bu hayati tercihi yapmadan çok daha önce internette “özel okul puanları” şeklinde araştırma yaparken, ilgili üniversitenin yayımladığı makale sayısı, popülaritesi, bulunduğu şehir, kontenjan durumu, öğrenci profili, sosyal imkanları, uluslararası çalışmaları, arkadaşlık ortamı, yıllık akademik eğitim-öğretim ücretleri, mezunlarının iş bulabilme imkanları gibi konuları da atlamamaları tavsiye edilmektedir.

 

cial getusa seo analizi