Tübitak Bursu Şartları ve Başvurusu – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  431836,564
  % 0,08
 • BIST 100
  %

Tübitak Bursu Şartları ve Başvurusu

Tübitak Bursu Şartları ve Başvurusu

TÜBİTAK BURSU NEDİR?

TÜBİTAK bursu, lisans eğitiminde ya da lisans eğitimini tamamlamış ve bir üst düzeye geçmiş olan lisansüstü öğrencilerinde başvuruda bulunmuş ve kural ve ilkeleri dâhilinde burs almaya hak kazanmış öğrencilere verilen, öğrencinin yurt içi eğitiminde yararlanabileceği, belirli bir miktar dahilinde ve belirlenen bir süre ile sınırlandırılmış olarak verilen aylık burstur. Doktora yapmakta olan bursiyerlere mart ve ekim bursları ile birlikte ek destek sağlanmaktadır.

TÜBİTAK BURSU NE KADAR?

TÜBİTAK bilim kurulunca ön görülmüş bazı burs ücretleri vardır. Bunlara kısaca değinecek olursak; temel burs adı altında yüksek lisans öğrencileri 450 TL ila 1.200 TL arasında, doktora öğrencileri ise, 550 TL ile 2.000 TL arasında bursa alabilmektedir. Burs türü öncelikli alanlar olan öğrencilerde ise; yüksek lisans öğrencileri 500 TL ila 1.850 TL, doktora öğrencileri ise, 700 TL ila 2.400 TL arası burs alabilmektedirler. Bu rakamlar sanayiye yönelik burs türü için de geçerlidir. Lisan öğrencileri için ise 2.000 TL ye kadar burs imkânları bulunabilmektedir.

BURS ŞARTLARI NELERDİR?

TÜBİTAK bursu için başvuruda bulunan öğrencilerde aranan bazı nitelikler vardır. Kurulun öğrencilerden istedikleri bazı şartlara kısaca göz atalım. Daha önceden olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrenciler başta olmak üzere üniversite sınavında ÖSYM’nin MF sıralamalarında ilk 25.000 içerisinde yer alan öğrenciler ya da ÖSYM’nin yine MF sıralamasında ilk 10.000 içerisine adını yazdıranlar, bunlarla birlikte MF derslerinde çift anadal yapan öğrenciler TÜBİTAK bursu alabilmektedirler. Aynı şekilde ÖSYM’nin belirlediği YGS sınavında ilk 10.000 kişi içine giren öğrencilerde TÜBİTAK bursu alabilirler. Aynı zamanda öğrenciler T.C vatandaşı olmalıdırlar ve lisans bursu programından yalnızca 1 kez yararlanabileceklerini unutmamalılar. Üniversite eğitiminde olan adayların genel not ortalamaları da 4lük düzende en az 2.5 olmalıdır.

TÜBİTAK BURSUNUN BAŞVURU VE SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

2017 yılı için TÜBİTAK bursu başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için 1. Dönem tarihleri geçti fakat 2. Dönem tarihleri henüz ilan edilmedi. TÜBİTAK sayfasından takip edebilirsiniz. Başvurular belirtilen tarihlerde mesai sonuna kadar açık olacaktır.

İletişim için sizlere yardımcı olacak adres ve numaralar ise şöyledir:

TÜBİTAK Başkanlık
Telefon: 0 312 468 53 00
e-posta: iletisim@tubitak.gov.tr
Adres: Tunus Caddesi No:80 06100 Kavaklıdere / Ankara

cial getusa seo analizi