Üniversite Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438718,337
  % -0,98
 • BIST 100
  %

Üniversite Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz

Üniversite Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz

Burs, bir kimsenin öğrenim hayatını devam ettirmesi ya da bilgisini ve görgüsünü arttırması veya da yeni araştırmalar yapması içim devlet yada özel kurumlarca belirli bir süre ödenen aylıktır. Çoğunlukla üniversitedeki lisans ve yüksek lisans öğrencilerine burs verilmektedir. Üniversite burs şartlarından başlıcası başarıdır. Öncelikle üniversite giriş sınavlarında başarılı olup dereceye giren öğrencilere hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler başarı bursu vermektedir. Bu bursların miktarı altı bin liraya kadar çıkmaktadır. Bu miktarda burs veren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi rekoru kendinde bulundurmaktadır. Üniversitelerin verdiği burslar değişiklik göstermektedir. Örneğin; Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ilk yüze giren öğrencisine beş bin lira burs verirken Boğaziçi Üniversitesi birinci sırada kendisini tercih eden sayısal öğrencilerinden ilk yirmiye girenlere ve YGS sınavında ilk üçte bulunan öğrenciye 400₺ nakit aylık, ücretsiz öğrenci yurdunda konaklama, yüzme ve spor salonlarına ücretsiz üyelik ve öğrenci dönüşüm programlarına katılmada öncelik hakkı vermektedir. Beykent Üniversitesi ilk bine giren öğrencisine 500₺ burs vermektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ise dil alanında ilk beşyüze giren öğrencisine aylık 300₺ burs vermektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi üniversite bursları ne kadar sorusunun cevabı farklılık göstermektedir. Burslar 250₺ ile 6000₺ arasında değişiklik göstermektedir.

Üniversite bursu almak için her kurumun belirlediği kriterler farklıdır. Örneğin Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı burs vereceği öğrencide başarılı olması ve maddi imkanlarının yetersiz olmasına dikkat ederken burs alma konusunda anne/babası olmayan, bedensel engelliler ve vakıfın sahiplerinin soyundan olanlar öğrenciler önceliklidir. Aydın Üniversitesi ise hiçbir şart aramadan tam burslu yerleşen ve üniversite giriş sınavlarında dereceye giren öğrencilerine burs vermektedir.

Üniversite burslarının en yaygın olanı Başbakanlık bursudur. Başbakanlık bursu, eğitim süresince devam eden bir burstur. KYK bursu olarak da anılan başbakanlık bursu yılın tüm aylarında alınan ve geri ödemesi olmayan bir burstur. Üniversite kayıtlarının hemen sonrasında kayıtlar başlamakta ve ailenin maddi durumuna göre burs hakkı verilmektedir. Başvuruları Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’na yapılmaktadır. Kazanan kişilerin listesi Kredi Yurtlar Kurumu resmî sitesinde yayınlanmaktadır. Başbakanlık bursunda şehit ve gazi çocukları, %40 üzerinde engeli olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş kişiler, Darüşşafaka’da eğitim görmüş olanlar, anne veya babasından biri KYK’da çalışan veya bu kurumdan emekli olanlar, milli olmuş lisanslı sporcular ve 2014 yılında Manisa Soma maden ocağında meydana gelen elim kazada babasını kaybeden öğrencilere öncelik verilmektedir.

cial getusa seo analizi