Üniversite Bursları – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438876,587
  % -0,90
 • BIST 100
  %

Üniversite Bursları

Üniversite Bursları

  Üniversite eğitimi denince akla gelen ilk şeylerden biri de eğitim burslarıdır. Eğitim masraflarının yüksek olduğu ülkemizde harçlar, barınma ihtiyacı, yeme, ısınma ve kitap masrafları yüksek meblağlar isteyen durumdur. Bu nedenle maddi imkanı yüksek olmayan aileler ve öğrenciler çeşitli zorluklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Türkiye’de üniversiteyi başarıyla kazanmış ve maddi imkanı kısıtlı olan öğrencilere burs veren bir çok vakıf ve kurum bulunmaktadır. Üniversitelerin verdiği burslar öğrencinin eğitim derecesine, başarısına, okulun ayırdığı bütçeye bağlı olarak aylık 150₺’den başlayıp 2000₺’ye kadar çıkmaktadır. Bu burslar ailelerin ve öğrencilerin yaşamını kolaylaştırmak,  dersleri dışında bir şey düşünmesini engellemek için verilen aylıklardır.

Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, her sene üniversite kayıtlarının akabinde ekim kasım ayları içerisinde başvuru sürecini başlatmaktadır. Başvuru formu internet sitesinde yer almaktadır.Burs almaya hak kazananlar KYK’nın resmî sitesinde yayınlanmaktadır.

Üniversite öğrencisine burs veren başka bir kuruluş da Türk Eğitim Vakfı’dır. TEV bursu, yükseköğretim okumaya hak kazanan öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir. Peki TEV Üniversite Bursları Ne Kadar? Üniversite lisans öğrencilerine dokuz ay boyunca verilen burs 450₺ olup ekim – haziran ayları arasında verilmektedir. Başvurularını kendi internet sitelerinden kabul edilmektedir.

TUBİTAK da lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veren kurumlar arasındadır. Bu vakıfın Üniversite Burs Şartları çok çeşitlidir. Kendine göre kıstaslar belirleyen kuruluşun bursları 750₺ ile 2000₺ arasında değişmektedir.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi vereceği burslarla öğrencilerinin daha fazla çalışmasını teşvik etmektedir. Burs alacak öğrenciler arasında başarının yanında spor ve sanat ile uğraşmasını önemseyen Sabahattin Zaim Üniversitesi bin lira ile üç bin lira arasında burs vermektedir.

Üniversite Bursu Almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği bir diğer okul da Boğaziçi Üniversitesi’dir. İhtiyaç burslarının yanında başarı bursları, yurt bursu, yemek bursu ve kitap bursu gibi çeşitli burslar vermektedir.

Yeditepe Üniversitesi ise kendisini tercih eden ve ilk beş bine giren öğrencisine 300₺ burs verirken ilk yüze giren öğrencisine 1250₺ burs imkanı sağlamaktadır.

Yerel belediyeler de üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır. İstenilen evraklar tamamlanarak yaşanılan il veya ilçenin belediye binasına giderek burs başvurusunda bulunulabilir. Fakat belediyelerin verdikleri burslar az ve kısa sürelidir. Bu olumsuzluğa rağmen geri ödemesiz olan belediye burslarına başvurmakta fayda vardır.

cial getusa seo analizi