Üniversite Ücretleri Hakkında Merak Ettikleriniz – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  431889,641
  % 0,39
 • BIST 100
  %

Üniversite Ücretleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Üniversite Ücretleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Üniversitelerin kuruluş amacı gençlere kaliteli bir eğitim sunmak suretiyle ülke eğitimine hizmet vermektir. Özel üniversiteler adıyla anılan Vakıf Üniversiteleri 1982 Anayasasında yapılan bir değişiklikle kurulmuş üniversitelerdir. Bunlar devletin yükün hafifletme gayesine matuf kurulurlar. Anayasa ve kanunların kendilerine sunduğu koşullarda kâr amacı gütmemektedirler. Artan genç nüfus miktarı ile sayılarının ve kontenjanlarının artacağı düşünülmektedir. Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun hedefi üniversite arz-talep dengesi arasında oluşan açığı vakıf üniversiteleri ile kapatmaya çalışmak istemektedir. Vakıf üniversiteleri Bologna süreci açısından da önemli başarılar elde etmişlerdir. Ancak akademisyen sayısı ve kalitesi bakımından bazı açıkları da vardır.

Özel üniversite düşünenlerin dikkat etmesi gereken hususlar arasında şunlar sayılabilir: Ailenin maddi durumu iyiyse ve devlette sıradan bir bölümdense vakıf üniversitesinde istenilen bir bölüm seçilebilir. Farklı şehirlerde yapılacak masraflarla aile yanında kalındığındaki masraflar vakıf üniversitesine göre eşitse ve kalınmak isterse kalınmalıdır.

Vakıf üniversiteleri burslarının koşulları da iyice incelenmelidir. Sadece öğrenim bursu değil barınma, harçlık, sağlık yardımı vb. konularda da araştırma yapmalıdır.

Erasmus ile çift ana dal ve Erasmus vb. imkânlar araştırmalıdır. Okulların kendi başarısını artırmak için istenmeyen bölümlere yöneltmeleri engellenmelidir. Ek kontenjanı zora sokmama adına ileride pişmanlık oluşturabilecek bölümler tercih edilememelidir. Yurt dışına açılmak için yurt dışı bağlantılı vakıf üniversitelerine bakmakta fayda vardır.

Peki özel üniversite harçları ne kadar? Ayrıca ucuz özel üniversiteler hangileri?

Kayseri’de bulunan Nuh Naci Yazgan Üniversitesinde Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi üniversite harçları 17.000 TL olup en ucuz özel üniversitedir.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde İngilizce ve Türkçe bölümler (Güzel Sanatlar, Tasarım Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi) 13.330 TL, Tıbbi Laboratuvar ve Tıbbi Görüntüleme ile İlk ve Acil Yardım Bölümleri 22.220 TL’dir.

Avrasya Üniversitesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 20.000 TL’dir.

Sanko Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü 18.000 TL, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü 19.000 TL, Hemşirelik Bölümü 15.000 TL’, Hemşirelik Bölümü 15.000 TL’dir. Belirtmek gerekir ki bu üniversitede Tıp Fakültesi okumak da diğer üniversitelere göre daha hesap

cial getusa seo analizi