Vakıf Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438549,668
  % -0,96
 • BIST 100
  %

Vakıf Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz

Vakıf Bursları Hakkında Merak Ettikleriniz

Vakıflar, tarihi çok eski yıllara dayanan, maddi imkanları yetersiz insanların ihtiyaçlarını karşılamak  veya belirli hizmetlerin nesilden nesile sürdürülebilmesi için gerçek veya tüzel kişiler tarafından oluşturulan kuruluşlardır. Ülkemizde vakıfların amaçlarına uygun bir şekilde yaşaması ve devamının sağlanması için Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Bu vakıfların yaptıkları hayır hizmetlerinden biri de, ihtiyaç sahibi ve yetenekli öğrencilere burs imkanı sağlamaktır. Vakıf Bursları sayesinde; özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler, eğitim masrafını ve yeme-içme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılarlar. İlköğretimden başlayarak doktora yapan öğrencilere kadar, belirli şartlarda bu burslar verilir. Burs miktarları 60 TL’den başlar, 1.500 Dolara kadar ulaşır. Başarı durumu, ailenin sosyal ve ekonomik durumu, öğrenim görülen bölüm aranılan bazı kriterlerdendir. Her yıl üniversiteyi kazanan binlerce genç, burs bulma arayışına girer, vakıf bursları nedir hangi şartlarda kazanılır gibi suallere cevap ararlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde burs veren vakıfların listesine ulaşmak mümkün. Üniversiteye giriş sınavları sonrası tercih edilen vakıf üniversiteleri tarafından da burs verilmektedir. Vakıf üniversite bursu ücretsiz veya indirimli öğrenim görme şeklinde olabileceği gibi maddi yardım sağlama şeklinde de olabilmektedir. Yükseköğrenim Kurulu düzenlemelerine göre vakıf üniversitelerinin kontenjanlarının en az  %10’u oranında öğrencilere burs imkanı tanıması gerekmektedir. Vakıf bursu nasıl kazanılır bahsine geçmeden önce ülkemizde burs veren vakıflardan bazılarını ve aradıkları kriterlere değinelim.

Bazı Vakıf Bursları ve Şartları

-Vehbi Koç Bursu: 1969 yılından günümüze “okumaya hevesli gençler”e burs vererek, onların topluma yararlı birer birey olmalarını hedefleyen vakıf, üniversiteli öğrencilere verdiği burs tutarı olarak zirvede bulunuyor. Meslek liselerine de önem veren kuruluş, “meslek lisesi memleket meselesi” projesi ile 10.000 meslek liseliye burs vermeyi hedefliyor.

-Hacı Ömer Sabancı Vakfı: Kurulduğundan günümüze 24.000’i aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl belirlediği taban puanı aşan öğrencilerden maddi olanakları kısıtlı öğrencilere burs imkanı tanıyor. Yükseköğretim süresi boyunca her yılın 9 ayında verilen bursun, geri ödeme koşulu bulunuyor. Üniversiteyi bitirip iş başlayan öğrencilerden bir yıl sonra ve taksitle geri alınıyor.

-İstanbul Ticaret Odası: İstanbulda bulunan devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerini okuyan öğrencilere karşılıksız olarak veriliyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması ve alt sınıflardan dersinin olmaması aranan kriterlerden bazıları.

Tam listesine Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından ulaşabileceğimiz vakıfların burslarını alabilmek için aranılan kriterlere uygunluğumuza göre internet üzerinden veya vakıflara bizzat müracaat ederek başvurabiliriz.

 

cial getusa seo analizi