Vakıf Bursları Ve Şartları Nelerdir? – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  439383,189
  % -0,86
 • BIST 100
  %

Vakıf Bursları Ve Şartları Nelerdir?

Vakıf Bursları Ve Şartları Nelerdir?

Vakıf, gerçek kişi veya tüzel kişilik tarafından kurulmuş, görev ve yetkileri kanunda yer alan, belirli hizmetlerin devamı için resmi usullerle bağışlanan mülk ya da paradır. İhtiyaç sahibi kişilere maddi manevi destek olan vakıfların hizmetlerinden biri de eğitim-öğretim gören kişilere maddi yardımda bulunmaktır. Vakıf bursları olarak karşımıza çıkan ve genellikle karşılıksız olarak verilen bu hizmet sayesinde binlerce öğrenci eğitim, barınma gibi masraflarını bu şekilde karşılamış ve eğitimini tamamlayarak topluma kazandırılmış olur. Özellikle şehir dışında üniversite okuyan öğrencilerde, eğitim-öğretim masrafı, barınma ve yeme-içme gideri gibi masraflar nedeniyle burslar ayrı bir önem arzeder. İlköğretimden başlayarak doktoraya kadar tüm öğrenciler için burs seçenekleri bulunmaktadır. Burs miktarı ise bir lise öğrencisi için 60 TL ile 150 TL arasında değişirken, üniversite öğrencisi için ise 140 TL ile başlayıp 1.500 Dolara kadar çıkmaktadır. Her yıl üniversiteyi kazanan birlerce öğrenci vakıf bursları nedir nasıl başvurulur sorularına cevap arar. Vakıfların burs verirken aradıkları kriterleri ve şartları vardır. Üniversiteye giriş sınavlarındaki başarı, ders ortalaması, ailenin sosyal ve ekonomik durumu bu şartların bazılarıdır.   Karşılıksız burs veren yüzlerce vakıf bulmak mümkün olup bu vakıflar her yıl Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesinde yayınlanır. Bunların dışında vakıf üniversiteler tarafından verilen vakıf üniversite bursu da vardır.  Vakıf bursu nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız ve kriterleriniz uyuyorsa vakfın internet sitesi üzerinden, bu imkan yoksa bizzat gidip form doldurarak başvurabilirsiniz.

Vakıf Bursları ve Şartları

İşte bazı vakıf bursları ve şartları:

-Vehbi Koç Bursu: Vakıf; 1969 yılından beri maddi olanaklardan yoksun ve yetenekli öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Özellikle meslek lisesi ve üniversitelerde okuyan öğrincilere verilmektedir. Günümüze kadar on binlerce öğrenciye burs verilmiştir. Bu imkandan her yıl yaklaşık 2.000 kişi yararlanmaktadır. Ülkemizde burs veren vakıflar arasında en yüksek tutarda burs imkanı sağlayan vakıf olma özelliğini devam ettirmektedir. Meslek lisesi memleket meselesi projesiyle 10.000 meslek liseliye burs verilmesi hedefleri arasındadır.

-Sabancı Bursu: LYS de almış olduğu puana ve maddi ihtiyaca göre sabancı vakfı tarafından her yıl verilmektedir.

-İstanbul Ticaret Borsası Vakfı: İstanbul veya Marmara Üniversitelerinde ekonomi bölümü okuyan öğrenciler tercih edilir.

-Türkiye Diyanet Vakfı: Diyanet İşleri Başkanlığı veya Türkiye Diyanet vakfında çalışanların üniversitede okuyan çocuklarına verilmektedir.

-Sağlık Eğitim Vakfı:  Her yıl özellikle üniversitelerin tıp fakültelerinde okuyan öğrencilere ders başarı ortalamasına göre verilmektedir.

cial getusa seo analizi