Yurt Dışı Eğitim Bursu Veren Yerler – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  317297,141
  % 0,09
 • BIST 100
  %

Yurt Dışı Eğitim Bursu Veren Yerler

Yurt Dışı Eğitim Bursu Veren Yerler

Yurt dışı bursu yurt dışında öğrenim görmek isteyen yetenekli ve maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, zorunlu hizmet şartı olmayan ve karşılıksız verilen paradır. Bu bursların amacı yurt dışında öğrenim gören başarılı öğrencilerin masraflarını karşılamak, sosyal ve kültürel birikimlerini artırmaktır. Her yıl binlerce öğrenci yurt dışında eğitim görerek, akademik kariyerini, bilgi kalitesini artırmış ve iyi düzeyde yabancı dil öğrenmiş olarak ülkeye döner. Yurt dışı bursları alabilmek için belirli kriterler vardır. Bu kriterlerden ön önemlileri yüksek bir not ortalaması ve yabancı dil bilgisidir. Bunların dışında sportif, bilimsel ve sosyal alanda gösterilen bir başarı ya da alınan bir ödül bu bursların alınma ihtimalini artıracaktır.

Yurt dışı bursu veren bazı kurumlar

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu:  10.12.2010 tarih, 6082 sayılı Kanun ile yurt dışında (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hariç) ön lisans, lisans, master veya doktora düzeyinde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına burs imkanı tanınmıştır. Bu burslar karşılıklı burslar olabileceği gibi öğrenim kredisi gibi geri ödemeli burslar da olabilmektedir.

Tubitak: Belirli araştırma alanlarında yurt dışında doktora yapmak isteyenlere eğitim bursu verilmektedir. Bu bursa başvurabilmek için T.C Vatandaşı olmak, 35 yaşını aşmamış olmak, ALES’ten yeterli puanı almış olmak, not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilmek gerekmektedir.

Türk Eğitim Vakfı:  Yurt dışında eğitim görmeye yetecek düzeyde geliri bulunmayan başarılı öğrencilere TEV tarafından yurt dışı bursu verilir. Okul başarısı ve yeteri derecede yabancı dil bilmek aranılan kriterlerdendir.

TÜBA bursu: Türkiye Bilimler Akademisi doktora sonrası araştırma programı adı altında, doktora eğitimini tamamlamış bir araştırıcının, bağımsız bir bilim adamı olma yolunda bilgilerini pekiştirmesi, kendini geliştirmesi ve yeni tecrübeler kazanması amacıyla yer aldığı süreçte kurum tarafından destek bursu verilmektedir.

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilere bilgi ve birikim kazandıran IEFT yurt dışı eğitim fuarları, ülkemizde yılda iki kez nisan ve ekim aylarında düzenlenmektedir. Yurt dışı bursları veren okullar temsilcileri aracılığıyla yurt dışında okumak isteyen öğrencilerle bir araya gelme fırsatı bulurlar. Burs kuruluşları ve ülke ataşelikleri de hazır bulunarak ihtiyaç sahibi olup aranılan kriterlere sahip öğrencilere maddi imkanlar sunarlar. Yurt dışı bursu nedir nasıl verilir gibi sorulara cevapların verildiği bu fuar, katılım ve oluşturduğu enerji bakımından ülkemizde yapılan en iyi ve en başarılı yurt dışı eğitim organizasyonudur.

 

cial getusa seo analizi