Yurt Dışı Eğitim Bursu – Burs Ücretleri
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  438726,681
  % -0,97
 • BIST 100
  %

Yurt Dışı Eğitim Bursu

Yurt Dışı Eğitim Bursu

Öğrenim giderleri, bu öğrenimi almak isteyen ancak yeterli geliri olmayan yetenekli öğrenciler için büyük bir engeldir. Her yıl binlerce öğrenci maddi imkansızlıktan okulunu bırakmak zorunda kalmakta veya öğrenim seviyesini hedeflediği yere taşıyamamaktadır. İşte burslar bu engelleri kaldırmak için devlet kurumları veya vakıflar aracılığıyla verilen maddi yardımlardır. Bu burslar yurt içi bursu veya yurt dışı bursu şeklinde verilmektedir. Genellikle üniversite sonrası, yurt dışındaki saygın üniversitelerde; lisans, master veya doktora düzeyinde öğrenim görmek isteyen yetenekli ancak bu öğrenimi görebilecek yeterli geliri bulunmayan öğrencilere verilir. Bursun amacı ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim giderlerini, barınma, yeme içme gibi masraflarını karşılamaktır. Yurt dışı bursu almaya hak kazanabilmek için belirli şartlar aranmaktadır. Yeterli bir not ortalaması ve uluslararası geçerliliği olan bir sınavla belgelendirilen iyi derecede bir yabancı dil (öğrenim görülecek ülkenin dili) bu şartların en önemlilerindendir. Bunların dışında sportif, bilimsel, sosyal veya kültürel alanda gösterilen bir başarı ya da alınan bir ödül bu bursların alınmasına katkı sağlayacaktır.

Yurt dışı bursu veren bazı kurumlar

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu: Kurum tarafından; 10.12.2010 tarihinden itibaren, yurt dışında (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hariç) ön lisans, lisans, master veya doktora düzeyinde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına, ülke içinde üniversite öğrenim gören öğrencilere verildiği gibi karşılıksız burs veya geri ödemeli öğrenim kredisi verilmektedir.

Tubitak: Kurulca belirlenen araştırma alanlarında yurt dışında doktora yapmak isteyenlere eğitim bursu verilmektedir. Vatandaşlık şartı, 35 yaş sınırı, ALES koşulu, üniversitede belirli not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil, bu bursa başvurabilme kriterlerindendir.

Türk Eğitim Vakfı: Geliri, yurt dışında öğrenim görmeye yetmeyecek düzeyde olan başarılı öğrencilere burs verilmektedir. Yine başarı durumu ana kriter olup, ilgili ülkenin dilini yeterli düzeyde bilmek de gereklidir.

IEFT yurt dışı eğitim fuarları, yurt dışında öğrenim görmek isteyen yetenekli öğrencilere önemli bilgiler veren, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olanakları sunan başarılı bir eğitim organizasyonudur. Her yıl Nisan ve Ekim aylarında düzenlenen bu organizasyon ile Yurt dışı bursları veren okullar temsilcileri vasıtasıyla öğrencilerle bir araya gelme fırsatı bulur. Burs veren kuruluşlar ve ülke ataşelikleri de bu fuara katılarak büyük bir sinerji meydana getirirler. Yurt dışı bursu nedir nasıl verilir gibi soruları olan öğrenciler bu fuarda aradıklarını bulur. Yurt dışı bursları ile ilgili yeterli bilgi edinirler.

 

cial getusa seo analizi